piątek, 27 lipca 2012

Znane odmiany sałat - do czego są najlepszeMasłowa - najbardziej popularna odmiana w Polsce. Jej liście są delikatne, lekko słodkie. Pasuje jako dodatek do mięs pieczonych i duszonych, a także do sałatek.
Rzymska - tworzy zwarte, podłużne główki, które przypominają kształtem kapustę pekińską. Ma kruche, wydłużone liście, jest delikatniejsza i słodsza od sałaty masłowej. Świetnie komponuje się z serami pleśniowymi i orzechami.


Dębolistna - ma charakterystyczne pokarbowane liście - na dole zielone, u góry bordowe. W smaku lekko orzechowa, podaje się ją z mieszanką innych sałat i sosem winegret oraz sosem śmietankowym, często używana jako dekoracja.


Lodowa - krucha sałata o delikatnym smaku, jej jasnozielone liście tworzą zwartą główkę, przypominającą kapustę. Idealna do dań typu fast food i do sosów jogurtowych.Rukola - jej liście przypominają wyglądem liście mlecza. Idealny dodatek zaostrzający smak owoców morza, mozzarelli i awokado.Roszponka - ma najmniejsze liście ze wszystkich sałat. Jest aromatyczna o orzechowym smaku, zwykle używana jako składnik sałatek, ale można też z niej zrobić zupę.Rukiew wodna - ulubiona sałata Napoleona, jest bardzo bogata w witaminę C oraz jod. Pasuje do pomidorów, twarogu, jajek, omletu.


Radicchio - sałata o bordowych liściach z białymi nerwami. Zawiera goryczkę, którą można złagodzić odrobiną cukru lub miodu.

Endywia - ma mięsiste i pokarbowane liście, które, gdy sałata podrośnie, związuje się, by środek pozostał biały. Ten zabieg łagodzi jej lekko gorzkawy smak. Endywia zawiera więcej witamin i minerałów niż inne odmiany. Najlepiej smakuje z ostrymi serami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz