Menu

poniedziałek, 30 lipca 2012

Pikantny omlet

Składniki:
- 8 łyżek mleka
- 4 jajka
- 3 łyżki margaryny
- 25 dag ryżu
- 50 dag mięsa mielonego
- 2 cebule
- 3 łyżki oliwek nadziewanych papryką
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka tymianku
- sól i pieprz

Przygotowanie:

  • Ryż gotować w osolonej wodzie około 20 minut pod przykryciem. 
  • Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Czosnek drobno posiekać lub przecisnąć przez praskę. Oliwki pokroić w cienkie plasterki.
  • Na dużej patelni rozgrzać margarynę, wrzucić czosnek i cebulę, dusić. Dodać mięso mielone, podsmażyć mieszając. Doprawić do smaku solą i pieprzem oraz tymiankiem.
  • Ryż osączyć, dodać do mięsa mielonego, wrzucić oliwki. Wszystko delikatnie wymieszać. 
  • Jajka rozbełtać z mlekiem, lekko ubijając widelcem, polać masę mięsno-ryżową na patelni. Omlet smażyć na małym ogniu, tak długo, aż dobrze się zetnie. Przed podaniem można posypać omlet natką pietruszki.

Gatunki ziemniaków - co z nich przyrządzić




Aster - to odmiana o jasnożółtym miąższu, średniej wielkości; dobra do smażenia (frytek), pieczenia, na placki ziemniaczane.







Irga - ma kremowy i dość twardy miąższ. Odmiana świetna do gotowania (zarówno w skórce, jak również bez) oraz do zapiekania.





Impala - miąższ nie rozpada się podczas gotowania - to odmiana doskonała do dań, w których ziemniaki trzeba kroić (do sałatek, pieczenia).




Irys - odmiana o miąższu dość twardym, prawie białym. Uniwersalna, dobra zarówno do gotowania, jak i smażenia czy pieczenia.

niedziela, 29 lipca 2012

Faszerowana pieczeń z mostka cielęcego

Składniki:
- 1 kg mostku cielęcego bez kości
- 15 dag liści szpinaku
- 10 dag kopru włoskiego
- 1 bułka
- cebula
- 5 dag orzechów włoskich
- pęczek pietruszki
- gałązka melisy cytrynowej
- 3 jaja
- 2 łyżki oleju
- 2 dag masła
- 250 ml rosołu z wołowiny
- 5 ml białego wina
- sól i pieprz
- gałka muszkatołowa, estragon, rozmaryn, majeranek
Przygotowanie: 
Naciąć mięso tak by powstała kieszeń. Posolić i popieprzyć mięso od wewnątrz i na zewnątrz. Szpinak opłukać, koper rozdrobnić. Obgotować przez 3 minuty w osolonej wodzie, odlać wodę i dobrze odsączyć. bułkę pokroić i namoczyć. Posiekaną cebulę i melisę zmiksować ze szpinakiem i koprem włoskim. Masę połączyć z jajami i dobrze wyciśniętą bułką. Posiekaną pietruszkę oraz orzechy włoskie dobrze ze sobą wymieszać i doprawić pozostałymi ziołami i przyprawami. Napełnić masą kieszeń w mięsie i zaszyć ją. Posmarować pieczeń olejem, natrzeć rozmarynem i estragonem. Rozgrzać masło i olej w brytfannie i opiec mięso ze wszystkich stron. Podlać rosołem i winem, sos doprawić i piec w piekarniku nagrzanym do 220 stopni przez ok 1 godzinę. Od czasu do czasu polewać sosem spod pieczeni. Usunąć nici z pieczeni, pokroić w plastry.

Makaronowa sałatka

Składniki:
- 50 dag makaronu penne
- 30 dag kiełbasy
- 20 dag suszonych pomidorów
- 20 dag zielonych oliwek
- 10 łyżek zalewy od pomidorów
- sól i pieprz
- cukier
Przygotowanie:
Makaron zagotować zgodnie z przepisem na opakowaniu, odcedzić i przelać zimną wodą. Kiełbasę oraz pomidory pokroić w paseczki. Ziołową zalewę od pomidorów doprawić w osobnej miseczce solą, pieprzem i cukrem, a następnie dokładnie wymieszać. Wszystkie składniki włożyć do dużej miski i zalać sosem. Wymieszać i odstawić na godzinę do lodówki.

Placek po węgiersku

Składniki:
Placek ziemniaczany:
1 kg ziemniaków
3 łyżki mąki
1 jajko
1 cebula
sól i pieprz
szczypta kwasku cytrynowego
Sos:
50 dag łopatki wieprzowej bez kości
1 kostka rosołowa
1 kosteczka ostrej papryki (Knorr)
1 papryka czerwona
1 cebula
2 łyżki mąki
20 dag pieczarek 
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
2 łyżki mąki
śmietana
sól i pieprz
Przygotowanie:

  1. Ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce. Dodać mąkę, jajko, kwasek i dokładnie wymieszać. Doprawić pieprzem i solą. Smażyć duże placki na rozgrzanym oleju.
  2. Mięso umyć i pokroić w kostkę. Podsmażyć na oleju z kostką rosołową. Wrzucić do rondelka. 
  3. Pieczarki i cebulę pokroić w półplasterki.Podsmażyć na patelni. Dodać umytą i pokrojoną w paseczki paprykę. 
  4. Całość wrzucić do rondelka z mięsem. Zalać wodą i dusić około 20 min aż mięso będzie miękkie. Dodać koncentrat i przyprawy. 
  5. Pod koniec gotowania sos zagęścić rozpuszczoną w wodzie mąką. Sos powinien być dosyć gęsty. 
  6. Podawać z plackiem polanym wewnątrz gęstą zawartością sosu i złożonym na pół. Wierzch polać sosem i śmietaną.

sobota, 28 lipca 2012

Rumiane gołąbki z kurkami i kaszą

Składniki:
- 1 główka młodej kapusty
- 4 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 40 dag kurek
- 5 łyżek oleju
- sól i pieprz
- 8 plasterków boczku
- 25 dag kaszy kuskus
- 1 l bulionu drobiowego
- 1/2 szklanki słodkiej śmietanki
- 1-2 łyżki jasnego sosu pieczeniowego
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1 łyżka masła
Przygotowanie:
  • Kapustę oczyścić, wyciąć głąb. Włożyć do osolonego wrzątku. Gotować 15-20 minut.. Wyjąć i oddzielić liście.
  • Przygotować farsz: obrać cebulę i pokroić w kosteczkę. Czosnek obrać i posiekać. Na patelni rozgrzać 3 łyżki oleju, zeszklić czosnek. Dołożyć połowę grzybów i cebuli. Smażyć 2 minuty, przyprawić do smaku. 
  • Na każdym liściu kapusty położyć plasterek boczku i porcję farszu. Zwinąć, zakładając brzegi liści do środka. Spiąć delikatnie wykałaczkami. 
  • W rondlu rozgrzać resztę oleju. Wsypać kaszę (przygotować ją wg przepisu na opakowaniu), krótko smażyć. Wlać 600 ml bulionu. Gotować około 20 minut. Na patelni rozgrzać masło. Obsmażyć na nim gołąbki. Zdjąć. Tłuszcz ze smażenia wymieszać z resztą bulionu i śmietanką. Dodać pozostałe grzyby i cebulę. Zagęścić sosem pieczeniowym. Przyprawić. Kaszę wymieszać z posiekaną natką. 
  • Wyłożyć na talerz porcję kaszy i gołąbki. Gołąbki  polać sosem.

Pierożki z nadzieniem mięsno-szpinakowym

Składniki:
Ciasto:
- 40 dag mąki
- 1,2 łyżeczki soli
- 1/8 litra letniego mleka
- 1 łyżka octu winnego
- 5 łyżek oleju
Farsz:
- 40 dag szpinaku
- 1 cebula
- 1 i 1/2 czerstwej bułki
- 20 dag mielonego mięsa
- 20 dag surowej kiełbasy
- 1 łyżka siekanej natki pietruszki
- 2 jajka
- 1/4 łyżeczki soli
- biały pieprz
Do gotowania:
- 1 i 1/2 litra rosołu wołowego (instant)
- 2-3 łyżki oleju
Do dekoracji:
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
Przyrządzenie:

  • Z mąki , mleka, soli około 1 szklanki wody, oleju i octu zagnieść gładkie ciasto, przykryć nagrzaną miską i odstawić na 20 minut.
  • Szpinak umyć i blanszować przez 3 minuty we wrzącej wodzie. Obraną cebulę pokroić w kostkę. Bułkę namoczyć w zimnej wodzie.
  • Osączony z wody szpinak drobno pokroić. Bułkę odcisnąć z wody i wymieszać z mielonym mięsem. Do mięsa dodać wyjętą z osłonek kiełbasę, pokrojoną cebulę, szpinak, jajka, natkę pietruszki, sól oraz pieprz. Wszystko dokładnie wymieszać.
  • Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkować ciasto i pokroić na kwadraty o boku 4 cm. Na środek każdego z nich położyć 1/3 łyżeczki farszu. Kwadraty złożyć po przekątnej w trójkąt i przy pomocy widelca zacisnąć brzegi.
  • W garnku zagotować rosół, po czym do wrzątku włożyć pierożki i gotować na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia przez 10 minut. Gdy pierożki wypłyną na powierzchnię, są ugotowane. Pierożki podawać w gorącym rosole, posypane szczypiorkiem lub z podsmażoną na rumiano cebulką.  Można również podsmażyć na patelni. Posypać natką pietruszki

piątek, 27 lipca 2012

Znane odmiany sałat - do czego są najlepsze



Masłowa - najbardziej popularna odmiana w Polsce. Jej liście są delikatne, lekko słodkie. Pasuje jako dodatek do mięs pieczonych i duszonych, a także do sałatek.








Rzymska - tworzy zwarte, podłużne główki, które przypominają kształtem kapustę pekińską. Ma kruche, wydłużone liście, jest delikatniejsza i słodsza od sałaty masłowej. Świetnie komponuje się z serami pleśniowymi i orzechami.






Dębolistna - ma charakterystyczne pokarbowane liście - na dole zielone, u góry bordowe. W smaku lekko orzechowa, podaje się ją z mieszanką innych sałat i sosem winegret oraz sosem śmietankowym, często używana jako dekoracja.






Lodowa - krucha sałata o delikatnym smaku, jej jasnozielone liście tworzą zwartą główkę, przypominającą kapustę. Idealna do dań typu fast food i do sosów jogurtowych.



Rukola - jej liście przypominają wyglądem liście mlecza. Idealny dodatek zaostrzający smak owoców morza, mozzarelli i awokado.







Roszponka - ma najmniejsze liście ze wszystkich sałat. Jest aromatyczna o orzechowym smaku, zwykle używana jako składnik sałatek, ale można też z niej zrobić zupę.



Rukiew wodna - ulubiona sałata Napoleona, jest bardzo bogata w witaminę C oraz jod. Pasuje do pomidorów, twarogu, jajek, omletu.


Radicchio - sałata o bordowych liściach z białymi nerwami. Zawiera goryczkę, którą można złagodzić odrobiną cukru lub miodu.

Endywia - ma mięsiste i pokarbowane liście, które, gdy sałata podrośnie, związuje się, by środek pozostał biały. Ten zabieg łagodzi jej lekko gorzkawy smak. Endywia zawiera więcej witamin i minerałów niż inne odmiany. Najlepiej smakuje z ostrymi serami.

czwartek, 26 lipca 2012

Sakiewki z ryżowym farszem

Składniki:
- 10 liści kapusty włoskiej
- szklanka ryżu
- 2,5 szklanki wywaru mięsnego lub warzywnego
- 2 marchewki
- liść pora
- 3 łyżki masła
- 1/2 łyżki tymianku
- sól, pieprz
- 2 jajka
- kostka rosołowa
- łyżka mąki
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
Przyrządzenie
  • Na rozgrzanym maśle (2 łyżki) zeszklić cebulę, dodać marchewkę pokrojoną w kostkę, a następnie ryż. Chwilę podsmażyć i zalać wywarem. Gotować, aż ryż wchłonie całą wodę, co jakiś czas mieszając. Lekko przestudzić i połączyć z jajkami oraz posiekanym tymiankiem. Doprawić solą i pieprzem.
  • Liście kapusty sparzyć ostrożnie we wrzątku, skroić grubsze nerwy. Na liście nakładać porcje ryżowego farszu i zawijać. Liść pora również sparzyć i pociąć go na długie paski. Związać nimi paczuszki. Gotowe ułożyć w garnku, zalać osolonym wrzątkiem tak, aby je zakryć i gotować pod przykryciem ok. 20 min.
  • Do rondla wlać 0,5 l wody, dodać kostkę rosołową i zagotować. Następnie dodać koncentrat pomidorowy. Z masła (1 łyżka) i mąki przyrządzić zasmażkę i zaciągnąć nią pomidorowy sos. Polać nim gotowe danie.
 

Warto wiedzieć

Jak kupować
Białą i czerwoną kapustę wybieraj twardą i zwartą. Ta, której liście mają cienkie unerwienie będzie delikatna w smaku i bardziej soczysta od tej, której liście mają grubsze unerwienie.

Jak oczyszczać 
Z każdego rodzaju kapusty przed przygotowaniem powinno się usunąć wierzchnie liście, nie tylko wtedy, gdy są zwiędnięte czy uszkodzone - mogą się w nich odkładać szkodliwe substancje.

Rodzaje kapusty - do czego są najlepsze



Biała - doskonała zarówno do gotowania jak też na surówki, do kiszenia oraz bigosu (zarówno młoda jak i "stara").







Czerwona - wspaniała do duszenia, można z niej przygotować smaczne surówki, a nawet bigos.









Kapusta włoska - znakomita zwłaszcza do przygotowania gołąbków i innych dań, w których farsz zawija się w liście.






Brukselka - odmiana świetna na jarzynkę i jako dodatek do zup. Łatwa do przechowania (jako mrożonka).

niedziela, 22 lipca 2012

Zupa z młodych buraczków z jajkiem

Składniki:
- 4 młode buraczki
- 4 młode ziemniaki
- 30 dag mięsa
- seler
- pietruszka
- marchew
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 liść laurowy
- ocet
- kostka rosołowa
- sól, pieprz do smaku
- 3 łyżki śmietany
- koperek
- natka pietruszki
- jajko
Wykonanie:
Mięso umyć, wstawić do garnka, zalać 2 litrami wody zagotować z zielem angielskim i liściem laurowym. Po 20 minutach dodać pokrojone w kostkę buraki, ziemniaki, marchew, kawałek selera i pietruszkę.Następnie dodać kostkę rosołową.Gotować do momentu gdy buraki będą miękkie. Przed końcem gotowania dodać kilka kropli octu oraz doprawić pieprzem i solą. Zagęścić 1 łyżką mąki rozpuszczonej w 1/2 szklanki wody. Przed wyłączeniem palnika dodać śmietanę, posiekany koperek i natkę. Podawać z ugotowanym na twardo jajkiem.

Tabela miar i wag


Zamiana jednostek objętości na jednostki ciężaru ( w gramach )
Nazwa produktu
Szklanka
 (ok. ¼ litra)
Łyżka stołowa
Łyżeczka do herbaty
Nazwa produktu
Szklanka
 (ok. ¼ litra)
Łyżka stołowa
Łyżeczka do herbaty
Mąka pszenna
170
10,2
3,4
Mleko odtłuszczone
259
15,6
5,2
Mąka żytnia
136
8,1
2,7
Mleko zagęszczone
320
17,2
6,4
Mąka ziemniaczana
170
10,2
3,4
Śmietana 36%
249
14,8
4,9
Cukier kryształ
220
13,2
4,4
Śmietana 18%
253
15,1
5,0
Cukier puder
200
12,0
4,0
Jaja całe
(5 sztuk)
252
15,1
5,0
Płatki owsiane
80
8
-
Białka
(8 sztuk)
252
15,1
5,0
Miód
356
21,3
7,1
Żółtka
(14 sztuk)
252
15,1
5,0
Mak
150
14
5,0
Kawa
87,5
5,2
1,7
Masło
238
14,2
4,7
Kakao
125
7,5
2,5
Masło topione
-
15,0
5,0
Woda
220
15,0
8,0
Margaryna
238
14,2
4,7
Sól
300
18,0
6,0
Smalec
236
14,1
4,7
Proszek
do pieczenia
-
-
5,0
Olej
236
14,1
4,7
Bułka tarta
120
9,0
3,0
Mleko pełne
257
15,4
5,1
Bulion
250
15,0
5,0
Ryż
220
15,0
5,0
Kasza gryczana
200
20,0
-
Kasza manna
180
15,0
-





Szybkie mini zapiekanki

Składniki:
- 1/2 bagietki
- 15 dag pieczarek
- 10 dag żółtego sera
- sól, pieprz do smaku
Wykonanie:
Bagietę pokroić na kromeczki. Pieczarki zetrzeć na tarce, podsmażyć na patelni, doprawić do smaku pieprzem i solą. Na kromeczki wyłożyć pieczarki i posypać startym żółtym serem. Piec w piekarniku ok. 5 min. Przed podaniem polać ketchupem. Smacznego.

czwartek, 19 lipca 2012

Dżem z arbuza
Składniki:
- 80 dag arbuza
- 335 g cukru
- 1 cytryna
- 1 pomarańcza
- cukier waniliowy ( 16 g)
- żelfix 3:1
Przygotowanie:
Wyjąć miąższ arbuza. Pozbyć się pestek. Rozdrobnić najlepiej blenderem. Żelfix dokładnie wymieszać z arbuzem, sokiem z cytrusów oraz otartą skórką z cytryny. Zagotować ciągle mieszając. Dodać cukier oraz wanilię. Zagotować ponownie i gotować około 2 min. ciągle mieszając. Zdjąć z ognia i mieszać aż piana zniknie. Gorącą konfiturę nakładać do słoiczków. Odwrócić na ok. 5 min. dnem do góry. Gotowe.

Konfitury

Ogórki kiszone jak u mamy

Składniki na litrowy słoik:

- ogórki
- gałąź koperku z nasionami
- 3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- płaska łyżeczka gorczycy
- 5 ziaren pieprzu
- 3 ziarna ziela angielskiego
- kawałek korzenia chrzanu
Zalewa:
- 1 litr wody
- 3-4 łyżeczki soli
Wykonanie:
Ogórki umyć dokładnie. Wszystkie przyprawy wrzucić na dno słoika.  Układać na tym ciasno ogórki. Dodatkowo przykrywam ogórki koperkiem. Wodę z solą zagotować i zalać ogórki. Szczelnie zamknąć. 

Pikantne ogórki kiszone z ryżem




Składniki na litrowy słoik:
- ogórki
- gałąź koperku z nasionami
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki ryżu
- kostka papryczki ostrej w proszku (knorr)
- 3 liście laurowe
- płaska łyżeczka gorczycy
- 5 ziaren pieprzu
- 3 ziarna ziela angielskiego
Zalewa:
- 1 litr wody
- 3-4 łyżeczki soli
Wykonanie:
Ogórki umyć dokładnie. Wszystkie przyprawy wrzucić na dno słoika. Kostkę papryczki rozkruszyć. Układać na tym ciasno ogórki. Dodatkowo przykrywam ogórki koperkiem. Wodę z solą zagotować i zalać ogórki. Szczelnie zamknąć. 

środa, 18 lipca 2012

Ogórki konserwowe
Składniki na litrowy słoik:
- ogórki
- gałąź koperku z nasionami
- 3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- płaska łyżeczka gorczycy
- 5 ziaren pieprzu
- 3 ziarna ziela angielskiego
- kawałek korzenia chrzanu
Zalewa: 
- 6 szklanek wody
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru
- 1 szklanka octu
Wykonanie:
Ogórki dokładnie umyć. Na dno słoika wrzucić wszystkie składniki a na tym ciasno układać ogórki. Zalewę zagotować i zalać nią ogórki. Zamknąć szczelnie słoiki. Pasteryzować około 30 min. 

niedziela, 8 lipca 2012

Jakie przyprawy lubi mięso

WIEPRZOWINA
  • czosnek, papryka słodka, gorczyca, kminek, kolendra, majeranek, chili, rozmaryn, liść laurowy, szałwia, tymianek, lubczyk.
WOŁOWINA
  • oregano, papryka czerwona, natka pietruszki, rozmaryn, majeranek, liść laurowy, lubczyk, kminek, czosnek, jałowiec, koper.
DRÓB
  • estragon, kminek, majeranek, rozmaryn, seler, cząber, papryka, tymianek, gorczyca, kolendra, imbir, kurkuma, cynamon.
CIELĘCINA
  • bazylia, tymianek, natka pietruszki, rozmaryn, koperek, łagodna papryka, szałwia, seler, majeranek, gałka muszkatołowa.
BARANINA
  • estragon, ziele angielskie, majeranek, koper, czosnek, cząber, kminek, natka pietruszki, szałwia.
RYBY

  • bazylia, lubczyk, tymianek, cebula, cząber, seler, koper, papryka, liść laurowy.
MARYNATY DO MIĘS

Korzenna ( do karkówki i żeberek)
Łyżkę miodu wymieszać z łyżką musztardy ziarnistej oraz łyżką ostrego ketchupu i łyżeczką koncentratu pomidorowego. Dodać łyżeczkę cynamonu, szczyptę gałki muszkatołowej i szczyptę soli. Całość starannie utrzeć z 2-3 łyżkami oliwy. 

Sojowa (do polędwiczek wieprzowych, filetów z indyka i kurczaka)
2 łyżki ciemnego sosu sojowego wymieszać z łyżką octu balsamicznego, łyżeczką cukru i startym imbirem (kawałek wielkości orzecha włoskiego). 

Winna (do schabu, fileta z indyka, ryb i owoców morza)
100 ml wytrawnego białego wina wymieszać z łyżką igiełek rozmarynu (najlepiej świeżego), 1/2 łyżki Vegety i 3 łyżkami oliwy.

Diabelska (do skrzydełek, żeberek i steków wołowych)
Łyżkę płynnego miodu wymieszać z 2 łyżeczkami koncentratu pomidorowego, łyżeczką tabasco, 1/2 łyżeczki soli, 2 łyżkami oleju. Gdy powstanie gładka konsystencja dodać 2 łyżki płatków czosnku.

Ziołowa ( do kurczaka, szaszłyków z szynki i polędwiczek)
2 łyżeczki Vegety wymieszać z łyżką ziół prowansalskich, ząbkiem czosnku, łyżką octu winnego i 2 łyżkami oleju.

sobota, 7 lipca 2012

ZIOŁA i PRZYPRAWY

  • Anyż - do potraw słodkich: kompotów, pierników, ciastek, budyniów; dodatek do gotowanych jarzyn: marchwi, buraków, szpinaku, czerwonej kapusty; do dziczyzny, sosów mięsnych.
  • Bazylia - do wszystkich dań warzywnych, a zwłaszcza pomidorów, kapusty, bobu, octu ziołowego, sałatek, zup, ogórków konserwowych, sera, masła omletów, makaronów, twarożku, mięsa wieprzowego, baraniny, ryb, pasztetów.
  • Cynamon - do kompotów, soków owocowych, ciast, dań z ryżu, kawy, jagnięciny, deserów, szarlotek, do aromatyzowania gulaszu, baraniny, szynki.
  • Czosnek - do mięs, sosów pomidorowych, tłustej wieprzowiny i baraniny, drobiu, mięsa z królika, wędlin, grillowanych warzyw, jaj, kiszonek, marynat.
  • Estragon - do drobiu, ryb, potraw z jajek, poprawia smak potraw niesłonych, do sosów, zup mięsnych, jarzynowych i kartoflanki, cielęciny, jagnięciny, wątróbki smażonej, kurczaka, marchwi, używać oszczędnie!
  • Gałka muszkatołowa - do bitej śmietany, lodów, ciast, pieczonych bananów, mięs: wołowiny, cielęciny, jagnięciny, drobiu; do pierników, gulaszy, zup, ryb, flaków, kotletów mielonych, bigosów, potraw z jaj i serów.
  • Gorczyca biała - stanowi główny składnik musztard, stosowana do marynat, tłustych mięs i wędlin, sera, potraw z jaj, sosów, maseł ziołowych, majonezów, surówek. 
  • Goździki - do kompotów, konfitur, wyrobów cukierniczych, marynat grzybowych, sosów, pieczeni, duszonej wołowiny.
  • Imbir - do dań z kuchni azjatyckiej, ciastka, kompoty, marynaty, grzane wino i piwo, pierników, sałatek owocowych, rosołu z kury, pasztetów, flaków, pikantnych potraw z mięsa wieprzowego, marynat z dyni i ogórków.
  • Jałowiec - do potraw mięsnych, sosów, kiszenia kapusty, marynat, pasztetów, konserw rybnych i mięsnych.
  • Kardamon - do kawy wzmacnia działania pobudzające, likierów, do sałatek, sosów, pierników, deserów owocowych, musy jabłkowe, zup: rosołu, grochowej, owocowej; 
    do naleśników, potraw z mięs, ryb, gulaszu wołowego, pasztetów, mięsa z rusztu.
  • Kminek - do sałatek, past, kapusty kiszonej i gotowanej, pieczonych tłustych mięs, wieprzowiny, baraniny, do wypieków: chleba, paluszków, pasztecików;   zup: grzybowej, ziemniaczanej, kapuśniaku.
  • Kolendra - do ciast (szarlotka), pierników, sosu pomidorowego, mięs: baraniny, dziczyzny, wieprzowiny, gęsi; do sałatek, pasztetów, grzybów, marynowanych śledzi, ogórków, past.
  • Koperek zielony - dodatek do młodych ziemniaków, pikantnych koktajli z ogórkiem, sałatek, sosów, dresingów, doskonały do kiszenia ogórków, ryb, serów twarogowych, masła ziołowego, aromatyzowanego octu, owoców morza, młodej kapustki.
  • Kurkuma - do barwienia ryżu, makaronu i warzyw marynowanych, pikli, ryb, szczypta do ciasta drożdżowego nada mu piękny żółty kolor, do potraw z drobiu, kremowych zup.
  • Liść laurowy - do bigosu, mięs, gulaszu, zup, flaków, dziczyzny, wołowiny, marynat warzywnych, grzybów, do aromatyzowania rosołów, potraw duszonych, pieczeni.
  • Lubczyk - do zup (ziemniaczana, fasolowa, pomidorowa), ciemnych sosów, flaków, duszonych mięs, baraniny, drobiu, sałatek, potraw tłustych. 
  • Majeranek - do białego barszczu, pieczeni z mięs, kiełbas, dań z ziemniaków i warzyw, flaków, dań z roślin strączkowych, baraniny, farszy.
  • Melisa - świeże listki do sałatek, zastępuje trawę cytrynową, do sosów, majonezu, surówek, napojów orzeźwiających.
  • Mięta - do zup, sałatek, sosów, ryb, mięsa, twarożku, szpinaku, jogurtu, do pieczeni baraniej.
  • Oregano - do sosów, pizzy, mięs, sałatek, potraw z pomidorami, potraw z makaronu, zawiesistych zup, wołowiny, baraniny, cielęciny.
  • Rozmaryn - do smażonych ryb, grzybów, mięs, zup jarzynowych, wędlin, sosów, pieczonej wołowiny i cielęciny, kiełbas, sałatek, okłada się nim upieczoną jagnięcinę i baraninę, mięso królika, dziczyznę.
  • Szałwia - do jaj, potraw z ryb, tłustych mięs, drobiu, pieczeni cielęcej, wieprzowej, jarzyn, marynat, zup, sosów, sałatek, knedli,  baraniny, wątroby, dań z ziemniaków, używać oszczędnie!
  • Tymianek - do potraw z pomidorów, sosów, pasztetów, wywarów mięsnych, ryb, pieczonej kaczki, królika, potraw z roślin strączkowych, serów, pieczonych ziemniaków, jajecznicy, farszów mięsnych.
  • Wanilia - do ciast, kompotów, bitej śmietany, likierów, czekolady.
  • Ziele angielskie - do potraw mięsnych, tłustych sosów, zup, ogórków kwaszonych, marynat, podrobów, dziczyzny, kiełbas, bigosu, smażonych ryb, galaretek mięsnych.