środa, 27 marca 2013

Ostre żeberka z żurawiną

Składniki:

Marynata:

  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka musztardy
  • 1 łyżeczka czosnku
  • 1 łyżeczka czerwonej ostrej papryki
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki
Składniki marynaty dobrze wymieszać. Żeberka podzielić na pojedyncze sztuki. Żeberka ułożyć w misie, zalać marynatą i dobrze wymieszać tak, aby każde żeberko pokryte było marynatą. Odstawić na kilka godzin do lodówki lub na całą noc. Żeberka ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Cebulę pokroić w plastry i wrzucić na wierzch żeberek. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec aż żeberka będą ładnie upieczone (około 45 minut). Podawać z żurawiną do mięs Stovit.

Stovit - smaczna przesyłka

W pysznej paczce jaką otrzymałam od Stovit znalazłam:

  • Konfitura babuni z truskawek
  • Krem owocowy - brzoskwinia
  • Wiśnie drążone
  • Mus z jabłek i marchewki
  • Mus z jabłek i brzoskwini
  • Krem owocowy truskawka z wanilią
  • Żurawina
  • Marmolada o smaku różanym
  • Powidła śliwkowe
  • Jabłka z brzoskwiniami prażone z cukrem
  • Oliwki zielone nadziewane pastą paprykową
"STOVIT GROUP jest jednym z wiodących na rynku polskim producentów dżemów, konfitur, marmolad i powideł. Firma założona została w 1979 roku. Pierwotnie jej podstawową działalność stanowiło przetwórstwo warzyw i owoców. W 1995 roku nastąpiła zmiana strategii STOVIT. Firma wycofała się z branży przetworów warzywnych, koncentrując się na produkcji produktów dżemowych, co w rezultacie spowodowało wzrost sprzedaży rocznej dżemów i konfitur o 100%. 

Pierwsze dżemy z logo STOVIT zaczęły pojawiać się na rynku w 1992 roku. Perspektywy rozwoju rynku przetwórstwa owocowego i związany z nim popyt na produkty dżemowe oraz coraz dynamiczniej rozwijająca się branża przetwórstwa, skłoniły firmę do znaczących inwestycji w prace badawczo-rozwojowe, zakłady produkcyjne oraz intensywny rozwój parku technologicznego. Konsekwencją tego było uzyskanie wysokiej zdolności produkcyjnej w zakresie dżemów, konfitur i marmolad, a co najważniejsze rozszerzenie portfolia produktowego o nowe innowacyjne produkty, które dzięki swojej naturalności, najwyższej jakości i bogactwu smaku zyskały szerokie grono nabywców. 

Obecnie STOVIT GROUP w swojej ofercie posiada dżemy niskosłodzone, konfitury, marmolady smakowe, powidła, zaprawy kompotowe, jabłka prażone, musy z jabłek oraz dodatki do mięs i serów. Produkty dystrybuowane są pod wieloma rozpoznawalnymi markami, jak chociażby: “Konfitura Babuni”, dżemy "Premium", dodatki do mięs i serów "Premium" czy "Fruta". 

Dzięki innowacyjności, wieloletniemu doświadczeniu, jak i uznanej marce Spółka zaopatruje główne sieci detaliczne w Europie, jak również zajmuje znaczące miejsce na rynku w produkcji marek własnych dla sieci handlowych. Asortyment firmy obejmuje również produkty cateringowe, jak chociażby zestawy śniadaniowe, dżemy hotelowe, produkty w wiaderkach i puszkach oferowane w różnych gramaturach dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. 

O wysokiej jakości naszych wyrobów świadczą uzyskane certyfikaty systemów bezpieczeństwa żywności BRC i HACCP, a także uznanie jakie produkty firmy zdobyły sobie na wymagających rynkach zagranicznych. 

Od kwietnia 2007 Stovit posiada nowego właściciela, którym jest hiszpańska firma Grupa Angel Camacho. Grupa Angel Camacho jest największym hiszpańskim producentem oliwek w Europie i jednym z wiodących uczestników na rynku globalnym. Od października 2007r. ofertę STOVIT GROUP wzbogacają oliwki i oliwy z oliwek oraz inne specjały hiszpańskie marki Bulerias. Stovit jest wyłącznym dystrybutorem marki Bulerias na rynku polskim."

poniedziałek, 25 marca 2013

Panna Cotta z konfiturą truskawkową

Składniki:

  • 200 ml śmietanki kremówki 36%
  • 2,5 szklanki mleka
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 3 łyżeczki żelatyny
  • 1/.3 szklanki gorącej wody
  • konfitura truskawkowa Babuni Stovit
 


Wykonanie:
Śmietankę i mleko podgrzewać, wsypać cukier. Mieszać. Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie. Gdy mleko będzie bardzo gorące ( nie wrzące) dodać żelatynę i mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Nie gotować. Gotowy płyn przelać do salaterek i odstawić do ostygnięcia. Gdy deser będzie chłodny włożyć go do lodówki do czasu aż całkowicie stężeje. Po wyjęciu z lodówki pojemniczki ostrożnie włożyć na chwilę do gorącej wody, aby łatwiej wyjąć deser. Deser przełożyć dnem do góry na talerzyk i na wierzchu położyć konfiturę.



czwartek, 21 marca 2013

Pasztet z czerwonej soczewicy i marchewki z jajkiem

Potrawa w sam raz na wielkanocny stół. Przepis znalazłam w ciekawej gazetce z Biedronki, troszkę go zmieniłam i wyszło pyszne.


Składniki::
  • 200g soczewicy czerwonej (u mnie Lestello)
  • 5 marchewek
  • 2 jajka do masy
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • 1 łyżka czerwonej papryki słodkiej (np. Marsyl)
  • 1 cebula
  • 4 łyżki oleju
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżeczka czosnku w proszku
Wykonanie:
Soczewice ugotować na papkę (ok. 30 minut), po tym czasie odsączyć z nadmiaru wody. Marchewki obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę drobno posiekać i smażyć na oleju, na średnim ogniu ok. 10 minut. Doprawić solą, pieprzem, papryką i czosnkiem i smażyć jeszcze chwilę. Przełożyć do soczewicy i wymieszać razem z jajkami i marchewką. Na dnie podłużnej foremki ułożyć na środek ugotowane na twardo i obrane jajka. Na jajka ostrożnie przełożyć masę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piec przez około 50 minut.

Produkty wykorzystane:


wtorek, 19 marca 2013

Syrop z czarnego bzu Polskiej Róży





Produkt: Syrop z czarnego bzu
Opakowanie: Butelka 500 ml 
Producent: Polska Róża



Skład:sok z czarnego bzu (31%), cukier, kwas cytrynowy (jako regulator kwasowości)
Na 100 g syropu zużyto 39 g owoców czarnego bzu

Po otwarciu przechowywać w chłodziarce. Chronić przed światłem.

Wartość odżywcza w 100g syropu:
Wartość energetyczna:     258 kcal (1080kJ)
Węglowodany:                      64 g

Cena: 11,01 zł

O syropie: Z syropu można przyrządzać napoje o oryginalnym smaku . Posiada właściwości rozgrzewające , napotne i przeciwbólowe, dlatego można go stosować przy przeziębieniach. Działa moczopędnie i przeczyszczająco ? zalecany przy zaparciach. Sok z czarnego bzu zawiera witaminy C, A oraz witaminy z grupy B, jest bogaty w garbniki i antocyjany , które działają oczyszczająco na organizm pomagając usuwać toksyny i wolne rodniki tlenowe .
 Czarny bez zwany jest również bzem lekarskim, gdyż ma liczne właściwości zdrowotne, którą znane są już od wieków.
Czarny bez posiada cenne substancje. Wśród nich są flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne, a także witaminy A i C oraz witaminy z grupy B. Wspomnieć należy również o antocyjanach wspomagających system odpornościowych, jak również karotenoidach, pektynach, enzymach, biopierwiastkach – jodzie, wapniu, sodzie, żelazie, potasie. Napar z kwiatów bzu jest nieoceniony przy leczeniu przeziębienia, grypy czy też zakażenia górnych dróg oddechowych. Ponadto ma właściwości przeciwgorączkowe i moczopędne. Owoce czarnego bzu mają działanie przeciwbólowe, odtruwające, a także łagodnie przeczyszczające.
Moja opinia: 
Syrop bardzo gęsty. Rewelacyjnie smakuje. Nie jest za słodki jak na syrop, znakomicie smakuje  jako słodzik do herbaty. Znakomity do wszelkich deserów i jogurtów, budyni, lodów, kremów. Rozcieńczony z wodą jest pysznym napojem. Można go stosować jako dodatek do grzanego piwa.

poniedziałek, 18 marca 2013

Podpłomyki z twarożkiem i syropem z czarnego bzu

Składniki:
Wykonanie:
Twarożek rozgnieść dokładnie widelcem, dodać śmietanę i cukier puder. Na wafle nakładać porcję twarożku, rozsmarować i polać syropem według uznania. Gotowe!

Kandyzowane mango w białej czekoladzie




 

Składniki:
  • kandyzowane mango od Skworu.pl
  • 1 tabliczka białej czekolady
  • 1 łyżka mleka
Wykonanie:
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z dodatkiem mleka. Kandyzowane mango pokroić w słupki i moczyć w czekoladzie. Przełożyć na papier i ostudzić. Gotowe!


wtorek, 12 marca 2013

Olej rzepakowy w mojej kuchni

Jakiś czas temu w ramach kampanii "Pokochaj olej rzepakowy" otrzymałam do przetestowania olej rzepakowy oraz shaker od portalu "Uroda i zdrowie".

"Celem kampanii „Pokochaj olej rzepakowy” jest podniesienie świadomości konsumentów na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Badania postrzegania oleju rzepakowego na tle innych olejów roślinnych przeprowadzone na reprezentatywnej próbie polskich i łotewskich konsumentów pokazują, że olej rzepakowy, zwany „oliwą północy”, jest niedoceniany, a wiedza na temat jego walorów odżywczych, doskonałego składu i kulinarnych zalet bardzo powierzchowna i niepełna.
Kampania ma charakter programu edukacyjno-promocyjnego i jest skierowana przede wszystkim do konsumentów, głównie kobiet odpowiedzialnych za zakupy spożywcze w gospodarstwach domowych. Drugą grupą docelową kampanii są liderzy opinii: dietetycy, lekarze, technolodzy żywności, eksperci żywienia, eksperci kulinarni i dziennikarze."

Olej ten wykorzystałam jak na razie do: 














 













"Zastosowanie oleju rzepakowego w sałatkach może być wielorakie  – najprostszym sposobem jest  polanie nim gotowej sałatki. Na jego bazie można przygotować lekkie sosy typu winegret lub gęstsze z dodatkiem jogurtu, czyli dressingi lub dipy, idealne do chrupiących przekąsek, jak np. nacios, foccaci czy surowych warzyw. Niewiele osób wie, że wykorzystując olej rzepakowy możemy w prosty sposób przygotować domowy majonez. Dzięki olejowi rzepakowemu wiosenne sałatki będą smaczne, zdrowe i estetyczne, ciesząc oczy i podniebienie.

Olej rzepakowy, ze względu na swoje właściwości zdrowotne, powinien stać się stałym elementem naszej diety, ponieważ:
  • ma najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych spośród olejów roślinnych,
  • zawiera aż 10 razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa z oliwek,
  • zawiera też cenne kwasy omega-6 i omega-9, a ponadto ma idealny z punktu widzenia potrzeb żywieniowych stosunek kwasów omega-3 do omega-6 ,
  • ułatwia wchłanianie witamin zawartych w tłuszczach,
  • stanowi naturalne źródło witamin E i K oraz prowitaminy A,
  • łatwiej odsącza się z potrawy niż inne tłuszcze, dlatego przygotowywane dania są od 5 do 10% mniej kaloryczne."
"DO CZEGO UŻYWAĆ

  • Dressingi sałatkowe – olej rzepakowy dobrze łączy się z przyprawami, może być użyty do sosów i majonezów lub samodzielnie, do polania warzyw. Jako że wiele witamin lepiej przyswaja się razem z tłuszczami, zastosowanie oleju do sałatki jest bardzo wskazane;
  • Smażenie – dzięki bardzo wysokiej temperaturze dymienia jest polecany do smażenia a dodatkowo  łatwo odsącza się z potrawy, danie jest o 5 – 10% mniej kaloryczne;
  • Pieczenie – zarówno do pieczenia mięs (natrzeć nim kurczaka, polać pieczeń), jak też ciast; Zwłaszcza olej rafinowany jest całkowicie neutralny smakowo i zapachowo, przez co pozwala zastąpić roztopione masło czy margarynę w przepisach na słodkie wypieki;
  • Przygotowywania potrawy dla dzieci – z powodzeniem zastępuje masło w zupkach lub przecierach). Zawarte w nim kwasy omega-3 i 6 są niezbędne do właściwego rozwoju małego organizmu, a neutralny smak to również spory plus – niektóre dzieci nie tolerują przecież smakowych innowacji.

JAK UŻYTKOWAĆ

  • Eksperci zalecają spożycie 2 łyżek oleju rzepakowego codziennie.
  • Smaż tylko raz – dzięki wysokiej stabilności, na oleju rzepakowym smaży się świetnie i może on być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur, nie tracąc, jak inne tłuszcze, swoich korzystnych właściwości. Jeżeli chcesz, żeby Twoje potrawy były zdrowe nie zlewaj przestudzonego oleju na później."

Kopytka

Ostatnio nabrałam ochotę na kopytka, przeglądając książkę PRL od kuchni trafiłam na taki oto przepis:


Składniki:
  • 50 dag ugotowanych ziemniaków
  • 1 szklanka mąki
  • 1 jajko
  • sól





Wykonanie:
Ziemniaki wystudzić, przecisnąć przez praskę. Wymieszać z jajkiem, dodać mąkę i sól. Zagnieść ciasto, podzielić je na porcje. Uformować wałeczki grubości ok 3 cm, pokroić je na ukośne kawałki. Wrzucać kluski partiami do wysokiego garnka na osolony wrzątek, delikatnie zamieszać drewnianą łyżką. Po wypłynięciu gotować kopytka 1-2 minuty, wyjąć łyżką cedzakową. Podawać np. z zasmażaną kapustą, na którą przepis znajdziecie . Kopytka na zdjęciach są podsmażane na maśle.

poniedziałek, 11 marca 2013

Marchewka do obiadu


Składniki:
  • 0,5 kg marchewki
  • 1 kostka rosołowa
  • 1 łyżka mąki
  • 1 łyżka masła
  • pieprz
Wykonanie:
Marchewkę obrać i pokroić w kostkę. Wrzucić do rondelka i zalać wodą do wysokości marchewki. Wrzucić kostkę rosołową i zagotować, gdy większość wody wyparuje dolać świeżej i gotować aż marchew będzie miękka. Masło roztopić na małej patelni, wsypać mąkę i zrobić zasmażkę. Dodać do marchewki. Podgotować jeszcze chwilę. Doprawić pieprzem.

Szarlotka tutti-frutti



Składniki:
3 szklanki maki
3/4 szklanki cukru pudru
3/4 kostki margaryny
pół kubka śmietany
3 żółtka
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

3 białka
1/2 szklanki cukru pudru

1 kg jabłek
1/2 szklanki cukru pudru
sok z połówki cytryny
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Wykonanie:
Mąkę przesiać na stolnicę. Wymieszać z cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Zrobić zagłębienie. Wrzucić margarynę, żółtka i zagnieść dobrze ciasto. Podzielić na 2 części z tym, że jedna musi być większa od drugiej. Rozwałkować na okrągłe placki. Tortownicę wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Wyłożyć większy płat ciasta, wylepić także brzegi formy.

Jabłka obrać i pokroić drobno, wrzucić do rondelka, wlać sok z cytryny, wsypać cukier i dodać 1/4 szklanki wody. Dusić do miękkości, gdy woda wyparuje podsmażać jeszcze trochę i wsypać cynamon i mąkę ziemniaczaną. Szybko wymieszać. 

Białka ubić na sztywno, dodać cukier puder, ubijać na błyszczącą masę.

Na ciasto wyłożyć masę jabłkową a na nią białka. Przykryć drugim płatem ciasta. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez około 40 min.

Konkurs Gusto

Gdy mam chęć na coś słodkiego, 
coś słodkiego i pysznego, 
by pociechę dać mym ustom,
biegnę kupić żelki Gusto.
Misie, rybki, krokodylki,
 rekiny, węże i malinki, 
różne kształty, świetne smaki, 
jedzą duzi i dzieciaki.
Kiedyś schudnąć troszkę chciałam, 
lecz bez żelków nie wytrzymałam.
Stwierdzić mogę teraz śmiało, 
bez Gusto życie smaku by nie miało.

czwartek, 7 marca 2013

Naleśniki z nadzieniem serowo-pieczarkowym


Podaję składniki dla dwóch osób - 5 naleśników, na śniadanie wystarczy aby się najeść ;)
 
Składniki:
- 5 naleśników
- 20 dag pieczarek
- 15 dag sera żółtego
- 1 mała cebula
- sól, pieprz i inne przyprawy do smaku
- ketchup

Przyrządzenie :
Smażymy naleśniki. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Pieczarki utrzeć na tarce i dodać do cebuli. Dusić do momentu aż woda wyparuje. Przyprawić do smaku. Na 1/4 naleśnika położyć pieczarki, na kolejną 1/4 część położyć starty ser. Przykryć czystą połówką naleśnika. Usmażyć na patelni z obu stron, zaczynając od warstwy z pieczarkami. Ułożyć na talerzu i polać ketchupem. Smacznego! :)

środa, 6 marca 2013

Surówka porowa


Składniki:
  • biała część pora
  • 10 pieczarek
  • 3 ogórki konserwowe
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • 3 łyżki majonezu
  • sól i pieprz





Wykonanie:
Pieczarki ugotować w osolonej wodzie. Ostudzić, pokroić w plasterki. Pora oczyścić i pokroić w półplasterki.Ogórki również pokroić w półplasterki. Wszystko wymieszać wraz z majonezem i olejem, doprawić pieprzem i solą. 

Oleju rzepakowego używam w swojej kuchni dlatego, że jest zdrowszy od innych olejów. Bardzo polecam używanie oleju rzepakowego.

wtorek, 5 marca 2013

Łosoś marynowany na kremowej pierzynce


Składniki:
  • 10 foremek waflowych vafini
  • 100 g łososia
  • 125 dag sera białego (najlepiej zmielonego)
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • sól, pieprz do smaku
  • koperek
Marynata 
  • 1/2 cebuli
  • pół szklanki oleju rzepakowego
  • 1/2 szklanki cytryny
  • pieprz
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • koperek
  • łyżeczka pieprzu białego w ziarnach
Wykonanie:
Łososia pokroić w cienkie paski. Ułożyć w miseczce i zalać sokiem z cytryny wymieszanym z solą i cukrem, odstawić do lodówki na 1-2 h. Po tym czasie odsączyć łososia z soku i zostawić w tej samej miseczce, posypać pieprzem. Cebulę pokroić w cienkie plasterki. Ułożyć ją na łososiu, wrzucić pieprz w ziarnach, gałązkę koperku (nie pokrojoną) i zalać całość olejem, zostawić na co najmniej 12 h. 
Serek wymieszać z majonezem i jogurtem, doprawić pieprzem i solą.
Foremki wypełnić do 2/3 serkiem a na wierch układać odsączonego z oleju łososia. Udekorować koperkiem.

poniedziałek, 4 marca 2013

Łosoś w innym wydaniu... już jutro , zapraszam :)

Wspaniała przekąska na imprezę czy też na kolację dla dwojga. Już jutro przepis na pysznego marynowanego łososia na kremowej pierzynce.

Bułki z farszem pieczarkowym

Zapraszam na pyszna przekąskę przygotowana według przepisu kuchni PRL

Składniki:
  • 4 małe bagietki, bułki do hot-dogów (użyłam kajzerek)
  • 60 dag pieczarek
  • 2 cebule
  • 2-3 łyżki masła
  • sól, pieprz
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
Pieczarki cebule obrać, posiekać. Smażyć na maśle około 10 minut, aż prawie cały płyn odparuje, a grzyby zaczną się rumienić. Doprawić solą i pieprzem, dodać natkę pietruszki.
Z bagietek usunąć miąższ. Wydrążone bułki podpiec 2-3 minuty w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni, napełnić gorącym farszem. Można posypać serem.

sobota, 2 marca 2013

Zupa ogórkowa

Kolejna odsłona przepisu z czasów PRL, tym razem zupa ogórkowa.

Składniki:
  • 20 dag kości wieprzowych
  • 1 pęczek włoszczyzny
  • 3-4 ziemniaki
  • 2 duże ogórki kiszone
  • 1/2 szklanki soku z ogórków
  • 3/4 szklanki gęstej  śmietany
  • 1 łyżka maki
  • 1 łyżka masła
  • 2 liście laurowe
  • sól, pieprz
  • 1 łyżka posiekanego koperku
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
Wykonanie:
Kości opłukać, zalać 1.5 l zimnej wody, dodać pokrojone w drobną kostkę marchewkę, pietruszkę i seler oraz cały por, gotować około 45 minut na małym ogniu. Na 15 minut przed końcem gotowania dorzucić pokrojone w kostkę ziemniaki i liście laurowe.
Ogórki kiszone obrać, pokroić w drobną kostkę ( ja całe starłam na tarce o dużych oczkach), dusić 15-20 minut na maśle, podlewając w razie potrzeby 1-2 łyżkami soku z ogórków.

Z wywaru wyjąć kości i por. Uduszone ogórki dodać do zupy, wlać resztę soku, gotować razem ok. 10 minut. Zaprawić zupę śmietaną wymieszaną z mąką, zagotować. Dodać do smaku soli i pieprzu, posypać zieleniną.